fenyovary
Bőrbetegségekről
     
Pontos idő
     
Honlapajánló
     
Figyelmeztetés

A honlap oldalain található információk, betegség esetén nem helyettesítik a szakember megkeresésének szükségességét. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét.

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Interjúk - publikációk
Interjúk - publikációk : Titkolt betegség - a köröm- és bőrgomba

Titkolt betegség - a köröm- és bőrgomba

A bőr- és körömgombásodás az egyik legismertebb, ugyanakkor a legtitkoltabb bőrbetegségek közé sorolható. A társadalmi előítéletek, a nem túl esztétikus tünetek az ápoltság hiányát keltik, amely szégyenérzetet vált ki a fertőzöttekből. Az előítéleteknek köszönhetően, illetve a hiányos ismeretek miatt a betegek a gyakran már csak kiterjedt fertőzéssel keresik fel a bőrgyógyászati szakrendeléseket, vagy fordulnak háziorvosukhoz

A látszólag ártalmatlannak tűnő fertőzés olyan súlyos betegségeket okozhat, mint az ekcéma, az orbánc, a nyirok- és visszérgyulladás. A kérdéskört Dr. Fenyőváry Éva bőrgyógyász, kozmetológus, könnyűlézer szakorvossal - a Magyar Dermatológiai Társaság, a Klinikai Immunológiai Társaság és az Amerikai Dermatológiai Akadémia (AAB) tagjával - járjuk körül. 

 

Mennyire sorolható a gombásodás az ún. „népbetegségek” közé?

 

A bőr- és körömgombásodás elsősorban civilizációs eredetű okokra vezethető vissza, 80-90 évvel ezelőtt teljesen ismeretlenek voltak a gombás eredetű megbetegedések. A kérdésre a válaszom: egyértelműen IGEN! A gombásodás ma már egy igen elterjedt betegség, ezért akár népbetegségként is említhető, hiszen például Magyarország lakosságának 54%-a életében legalább egyszer megfertőződik.

 

Hogyan szerezhetünk gombás betegséget, melyek a fertőzés forrásai? 

 

Leggyakoribb lehetősége a fertőzés elterjedésének a közösségi helyeken van, pl.:
- a tornatermek, testedző helyek (Wellness centrumok?)
- az uszodák,
- a piaci árukkal való foglalatosság (főzés)
- a homokozók.
Ezért azt javasolom mindenkinek, aki ilyen helyeken előfordul, hogy testedző helyeken, uszodákban saját papucsban alaposan zuhanyozzon le és törölje szárazra magát. Főzés közben a zöldségeket alaposan mossa le, majd ezt követően a kezét is! A homokozóból való kijövetel utáni kézmosás remélhetőleg természetes a kismamáknak…

 

Megfelelő higiénés környezetben, rendszeres tisztálkodás mellett is megjelenhet a gombásodás valakinél?

 

A betegség természetét, gyakoriságát, előfordulási helyét ismerve, „steril körülmények között élők” reménykedhetnek a fertőzés elmaradásában.

 

Melyek a tünetek? Mit lát, vagy mit érez a beteg?

 

Ha külsőleges bőrgombával kerültünk társbérleti viszonyba /bőr: hát, mell, felkarok, stb. vagy köröm/, ezek hamarosan feltűnőek lesznek az eddigi tünetmentes bőrfelületen és a páciens az alábbiakat tapasztalja: viszketés, hámlás, a bőr pigmentációjának megváltozása, körmök elszíneződése, deformálódása, a haj töredezettsége, stb.

 

Milyen gombásodási megbetegedéseket különböztethetünk meg?

 

Függően attól, hogy a gombásodás hol jelentkezik, előfordulhat a hajas fejbőr, a hajlatok, a kéz és a láb gombásodása, ismert a férfiak szakállmérgezése, az arc és a test különböző helyein felbukkanó gombásodás, a szájzug-fertőzés, ill. a körömgombásodás.

 

Mi a különbség a bőrgomba és a körömgomba között? Fontos-e a különbségtétel?

 

Fontos a különbségtétel, hiszen a bőr járulékos szerveinek alapvető feladatai, anatómiai formulája miatt szükségszerű volna minden esetben a gombafajta kitenyésztésére. Vannak azonban olyan gombafajták, amelyek alapvetően saját magukra jellemző tünetcsoportot produkálnak, ilyenkor a prevenció, a megelőzés érdekében a „biztosak vagyunk a diagnózisunkban” alapján a megfelelő – már sok esetben bevált – terápiát alkalmazzuk.

 

Mit takar a „napgomba”? Hogyan lehet kezelni?

 

Az ún. „fehér foltok” megjelenése főleg a háton, karokon, mellkason bizony nemcsak az egyenletes barna színhatást teszi tönkre, de gyógyítása alapvető igény kell, hogy legyen azok esetében, akik ezt felfedezik önmagukon. Még akkor is, ha maga a gyógyítás folyamata akár több szezonra szól. A nyári napfürdőzés barnító hatása a gombás felületekre rendszerint nem hat, így az őszi időszak a „rádöbbenés” és a feladatmegoldás időszaka.

 

Várható-e az, hogy ha valakinek van a lábujjai között egy gombás megbetegedés, akkor az átterjed a kezére, vagy esetleg máshova?

 

Igen, ez nagyon gyakori eset. Itt van jelentősége a személyi hygiénes szokások sokaságának, a rendszeres napi tisztálkodásnak, a megfelelő törölköző, harisnya, lábbeli használatának!

 

Milyen gyógymódok alkalmazhatóak a gombás megbetegedések gyógyítására? 

 

Ha kezdeti stádiumról van szó, s itt mindjárt hangsúlyoznám a korai szakorvosi véleményezést, akkor elegendő a külsőleges - ún. externák, - speciális krémkészítmények alkalmazása. A nagyobb kiterjedésű súlyosabb fázisban lévő bőrfolyamatoknál mindenképpen szóba jön - a lehetőségek /egyéb társbetegségek/ mérlegelése mellett - a szájon keresztül adott gyógyszerek alkalmazása is. A gombásodás, mint betegség magától nem gyógyul meg, kezeletlenül egyre súlyosabbá válhat, sőt megfertőzhetjük vele az egészséges embereket, családtagokat is. Fertőzés esetén ne saját gyógymóddal próbálkozzunk, hanem forduljunk segítségért a bőrgyógyászhoz.
Ma már sokféle, hatékony, külsőleg (helyileg ható kenőcsök, krémek, oldatok) és belsőleg alkalmazható (tabletták, kapszulák) gyógyszerek állnak a rendelkezésünkre. A gombaellenes szerek gátolják a gombasejtek növekedését, szaporodását, illetve elpusztítják azokat. A fertőzés helyétől, súlyosságától és kiterjedésétől függ az, hogy elegendő-e a helyi gombaellenes kezelés, vagy belső kezelés szükséges.

 

 Vannak-e természetes gyógymódok?

 

A homeopátiás szerekre gondolva, igen, a kezdeti stádiumban célszerű rövid ideig ezekkel próbálkozni.

 

Igaz-e, hogy a tengervíz (só) hatékony a gomba legyőzésében?

 

Miután egyre több ember számára nyílik alkalom tengerparti üdülésekre, érdemes élni ezzel a lehetőséggel, hiszen a tengervíz kifejezetten gyógyhatású nemcsak a bőrgombásodásokra, hanem számos más bőrbetegségre is. /pl. pszoriasis/

 

Lehet-e, kell-e a körömgombát külsőleg kezelni?

 

A legkisebb körömszín, forma, vonalazottság, vagy töredezettség elváltozás esetén még igen. Ez az elsődleges tennivaló.

 

Van-e kapcsolat a műköröm viselése és a gombás fertőzések között?

 

Nem akarom sem nőtársaim, sem kozmetikus kollegák ellenszenvét kiváltani, de minden körömfedő eljárás hordoz magában ilyen veszélyt. 

 

Vannak-e hajlamosító tényezők, amelyek a köröm-, vagy a bőrgomba megjelenését elősegítik?

 

A belső szervek kóros működése erősen befolyásolja a bőr, a köröm „küllemét”. Sok tényezőt kellene itt felsorolnom, így inkább csak néhány jellemző példát emelek ki: cukorbetegség, vérszegénység, keringési rendellenességek.

 

Drága-e a gombás fertőzések kezelése? Nem az orvosi vizitre, hanem a gyógyszerköltségekre gondolunk. Támogatja-e a TB a gombásodás elleni gyógyszereket?

 

Ha pl. a körömelváltozás teljes szanálásának folyamatát tekintem /ez átlagosan három hónap, ami azonban függ a meglevő elváltozástól/, bizony elég pénzigényes a terápia. A TB szakorvosi javaslatok alapján felírt egyes gyógyszereket támogatja.

 

Mennyi ideig tart a kezelés? 

 

Azt lehet mondani, hogy átlagosan három hónap, de lehetnek évek is bizonyos esetekben. Mindig hozzá kell azonban tennem, hogy bár sok betegség esetén lehet „telefonon konzultálni”, de a bőrfolyamatokat minden esetben LÁTNI KELL.

 

Milyen szövődményei lehetnek a különféle gombás betegségeknek? 

 

Nehéz erre rövid választ adni, hiszen határozottan el kell különíteni a belső szervek és a „kültakarón” megjelenő gombás folyamatokat. Tekintsük az esztétikai igényünket kötelezőnek! Forduljunk azonnal orvoshoz, ha bármilyen elváltozást tapasztalunk bármely bőrfelületünkön, vagy kéz-, illetve lábkörmünkön, a többi a szakorvos feladata.

 

Mit kell tennünk a megelőzés érdekében? Nemcsak a tisztálkodásra gondolok, hanem esetleg a ruházkodással, cipőviseléssel kapcsolatos tanácsokra is. 

 

Mivel a gomba a nedvesség támogatásával szaporodik, ezért az olyan ruhaneműt, amelyben fokozott az izzadás – a testfelülettel közvetlenül érintkező műanyag ruhaneműket – lehetőleg el kell kerülni, helyette természetes anyagokból készült ruhadarabokat célszerű hordani.
A cipőt rendszeresen, lehetőleg akár napközben is célszerű váltani, sőt javasolt időnkénti fertőtleníteni.
Felhívnám a figyelmet a konyhai tevékenységek szigorú hygiénes szabályainak betartására is.

 

Milyen szerepe lehet a pedikűrösnek a lábgomba terjedésében? Honnan tudhatjuk, ki kezeli szakszerűen a lábunkat és ki nem? 

 

A nagyfokú tisztasági igény a pedikűrösre fokozottan érvényes. A pedikűr bizalmi kérdés! Csak jó referenciával rendelkező pedikűröshöz járjunk. Figyeljük meg az első alkalommal, hogy pedikűrösünk az eszközeit használat közben is fertőtleníti-e, mindig tiszta textíliát használ-e. A körömágy tiszteletben tartása, az észrevett elváltozásokra való figyelem felhívás, a rendszeres ápolás, ezek a megbízható pedikűrös jellemzői.

 

Vannak-e olyan megelőző „szerek”, amelyet azoknak ajánl, - természetesen a márkanév említése nélkül, hogy a reklámozás bűnébe ne essünk -, akik napi sok-sok órát is kénytelenek rendszeresen mondjuk zárt cipőben vagy ruházatban eltölteni?

 

Sajnálattal kell megállapítani, hogy a ruhanemű- és cipőváltás ma már egyre kevesebb munkahelyen kötelező elvárás. Pedig ez az alapja mindennek. Csak egy gyakori példa: hogyan lehet „büntetlenül”, következmények nélkül napi nyolc-tíz órát papucsban letölteni?

 

Forrás: MyPIN

 

     
Magamról

Rendhagyó önéletrajz

     
Magánrendelés

Rendelés:

Hétfő – Péntek

15-20 óra között

 

Bejelentkezés:

06 20 980 9876

     
Kérdezze meg...
     
Mai dátum
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
     
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
Impresszum

Honlap-tulajdonos – DERMA-PRAX Kft.

 

Adatvédelem

 

Honlapot szerkesztiDonáti Bt. helpNeT Iroda

Felelős szerkesztő – Offenbeckné dr.Sólyi Ilona